Hotele podnoszą ceny. Gaz w górę o ponad 300 proc.
Z badania przeprowadzonego przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego (IGHP) ceny gazu wzrosły w sektorze średnio o ponad 300 proc. w stosunku do września ubiegłego roku. W związku z tym aż 86 proc. obiektów zostało zmuszonych do podwyższenia cen, aby pokryć rosnące koszty działalności.
Podwyżka prądu 200 proc., gazu ponad 300 proc.
Większość biorących udział w badaniu przedstawicieli obiektów przyznaje, że w konsekwencji rosnących kosztów działalności musiało podnieść ceny w hotelach.
Jak wskazują autorzy raportu IGHP, konieczność podwyższania cen przez hotele bierze się z dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług, żywności, wynagrodzeń, a przede wszystkim z wysokich wzrostów cen gazu i energii elektrycznej. "Ceny energii elektrycznej – pomijając hotele, które korzystają ze stałych cen umownych zakontraktowanych na dłuższe okresy – wzrosły średnio o 200 proc. w relacji do września ubiegłego roku. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku cen gazu, tutaj ceny (również pomijając tych, którzy posiadają stałe ceny umowne lub nie korzystają z tego nośnika) wzrosły średnio o 312 proc., choć są i tacy rekordziści, którzy odnotowali podwyżki nawet o 1000 proc" – czytamy na biznes.wprost.pl, który omawia dokument.
Inflacja – Dane GUS
Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 10,7 proc. we wrześniu 2022 roku w ujęciu rocznym – podał NBP.
W sierpniu 2022 roku inflacja bazowa w Polsce w ujęciu rocznym wynosiła 9,9 proc. rok do roku.
W oficjalnych danych za wrzesień bieżącego roku konsensus rynkowy wyniósł 10,7 proc. rok do roku – przekazało w poniedziałek, 17 września 2022 roku ISBnews.pl.